MIÉRT indult eljárás a bankok ellen?
• A kereskedelmi bankok illegális egyezségeket kötöttek egymás között, amellyel több millió állampolgár havi bankrészleteit manipulálták
• Olyan hitelszerződéseket kötöttek a fogyasztókkal, amelyek előnytelenek, visszaéléseket tartalmaztak és magas kamatot követeltek
• A bankok a *ROBORhoz kötötték az állampolgárok bankrészleteit, ami nem helyénvaló hiszen ez a mutató nem tükrözi a piaci tranzakciók szintjét
• A magas kamatok mellett a bankok plusz költségvetési terheket is róttak az országra
HOGYAN segített a szenátus gazdasági bizottsága?
- A 2008-ban Versenytanács által elindított kivizsgálások – a bankok illegális tevékenységét illetően – úgy zárultak, hogy minden rendben.
- Daniel Zamfir, a szakbizottság elnökének és Antal Lóránt szenátor munkájának köszönhetően újraindultak a meghallgatások és napirendre került ezen tevékenységek kivizsgálása
- A gazdasági bizottság két hónapon keresztül több tucat bankárt, kincstárnokot, pénzügyi szakértőt hallgatott meg
- Ennek eredményeként az a döntés született, hogy a hiteleket illető referenciakamatok számítási modellje megváltozik, a ROBOR-t a valós pénzügyi piac mozgásaira fogják alapozni, nem pedig a 15 percig tartó, úgynevezett fixing-ben történő tranzakciókra. Ez az intézkedés az állampolgárok havi bankrészleteinek csökkenését eredményezheti majd.
- A bizottághoz eljuttatott dokumentumokból kiderül, hogy a bankok között nem szabályos piaci körülmények között történtek megállapodások. Ezen megállapodások hatékony kivizsgálását viszont elmarasztáltak!
BŐVEBBEN
Január 29 2019
Daniel Zamfir, gazdasági bizottság elnöke olyan levelezéseket mutatott be az ülésen, melyek alapján bizonyítható lehet a bankok törvényes kereteken kívüli egyezsége. Az ülésre meghívták Románia pénzügyminiszterét Eugen Teodorivici és a Nemzeti Bank kormányzóját, Mugur Isărescu is, előbbi igen, utóbbi viszont nem jelent meg a bizottság előtt.
A bankok egyezségeikkel manipulálhatják a piacot, több millió állampolgár havi bankrészletét befolyásolva. Nem mindegy, hogy hogyan változik a ROBOR , ugyanis ez alapján számolják a havi részleteket. Ha növekszik a ROBOR, az emberek többet fizetnek. Ennek manipulálása pedig rendkívüli szabálysértésnek számít. A gazdasági bizottság meghívta a versenytanács elnökét, Bogdan Chirițoiut, hogy arról faggassa, kezdeményeztek-e bármilyen eljárást az ügyben?
Január 31 2019
A szakbizottsági ülésen nem jelent meg a Versenytanács egyetlen alkalmazottja sem! A Szenátus szabályzata a 63. cikk (2) bekezdésében előírja, hogy a Kormány tagjai, illetve a közintézmények vezetői kötelezően meg kell jelenjenek a bizottságok előtt, ha meghívják őket oda. Az ülésen bemutatásra került egy olyan jelentés, mely súlyos szabálytalanságokra derített fényt a bankok működését illetően,
Az ülésen egyöntetű javaslat született arra, hogy a szenátus állandó bizottsága elé kell tárni a kérdést és megoldást kell találni arra is, hogy mit tehet a bizottságunk, ha a meghívottak nem jelennek meg!
Február 13 2019
Meghallgattuk Mugur Isărescut, a Román Nemzeti Bank kormányzóját, aki vitathatatlanul az ország egyik legkiemelkedőbb szakembere. Az Isărescu vezette csapat hatékony döntéseinek köszönhetően nem roppant össze a Románia gazdasága az elmúlt három évtized krízisei alatt.
Mindez nem jelenti azt, hogy egy parlamenti bizottság meghallgatásokat illető alkotmányos joga megkérdőjelezhető. A Nemzeti Bank vezetésével történő konzultáció lehetőséget teremt esetleges rendellenességek megértésére, átbeszélésére, majd orvoslására, akár törvényhozáson keresztül is.
A fentiek fényében a meghallgatásnak három fontos eredménye lett:
1. A jegybank elnöke publikusan elismerte, hogy a kereskedelmi bankok között szabálytalan tevékenységek születtek. Ennek alapján a versenytanács elindított egy kivizsgálást.
2. Létrejött egy munkacsoport a Nemzeti Bank és a Pénzügyminisztérium között, melynek feladata megvizsgálni a ROBOR kiszámításának, alkalmazási módszertanának változtatási lehetőségeit.
3. A jegybank elnöke elismerte, hogy égető probléma Románia gazdaságát illetően a kereskedelmi bankok hitelezése a KKV-k és a lakosság körében, hisz Európában a legalacsonyabb szinten stagnálunk.
Egyetértés született abban is, hogy a megoldás a bankok részéről nem a magas kamatmarzs szűkkörű hitelezéssel, hanem pont ellenkezője. A változáshoz törvényekre és a Nemzeti Bankkal való együttműködésre van szükség.
Március 1 2019
Bogdan Chirițoiunak, Versenytanács elnökének első meghallgatása a bankok törvényellenes megegyezései kapcsán. Három fontos dolgot tudtunk meg tőle:
1. a Román Nemzeti Bank beavatkozik a ROBOR meghatározásába
2. a bankok közti megállapodás illegális
3. nem helyénvaló a ROBOR-hoz kötni az állampolgárok havi bankrészletét, mert ez a mutató nem tükrözi a piaci tranzakciók szintjét.
A kivizsgáló bizottságnak 60 napon belül kell zárójelentést tennie az ügyben. További kivizsgálásokat, iratokat és jelentéseket kértünk.
Április 19 2019
A gazdasági bizottság befejezte a bankokat kivizsgáló jelentésének felülvizsgálatát. A versenytanácstól és érintett hatóságoktól bekért dokumentumok alapján, illetve a több tucat bankárt, kincstárnokot, pénzügyi szakértőt meghallgatása alapján két fontos végkövetkeztetést vonhatunk le:
1. A bizottság munkájának köszönhetően a hiteleket illető referenciakamatok számítási modellje megváltozik, a ROBOR-t (a bankközi piacon nyújtott lejhitelek átlagkamata) a valós pénzügyi piac mozgásaira fogják alapozni, nem pedig a 15 percig tartó, úgynevezett fixing-ben történő tranzakciókra. Ez az intézkedés az állampolgárok havi bankrészleteinek csökkenését eredményezheti majd.
2. A bizottághoz eljuttatott dokumentumokból kiderül, hogy a bankok között nem szabályos piaci körülmények között történtek megállapodások. Ezen megállapodások hatékony kivizsgálását elmarasztáltak! Olyan bankok közti egyezségekről beszélünk, amelyek a magas kamatok mellett plusz költségvetési terheket róttak az országra.
A jelentést a szenátus állandó bizottsága fogja továbbítani az ügyben érintett illetékes hatóságokhoz!